Vyvýšené záhony 

V súčasnosti sa stáva módnym trendom pestovanie zeleniny, byliniek, prípadne trvaliek a letničiek vo vyvýšených záhonoch. Pestovanie vo vyvýšenom záhone má nesporné mnoho výhod a len minimum nedostatkov o ktorých si povieme v tomto článku. Na internete nájdete množstvo článkov k pestovaniu vo vyvýšených záhonoch, ale v tomto článku sú opísané konkrétne skúsenosti. 

V poslednom období sme aj mi vyskúšali pestovanie vo vyvýšenom záhone. Pre výrobu záhonov sme použili vyradené drevené palety. Palety nie sú až tak estetické, ale na pozemok, kde sme to realizovali postačili. Záhony sme vyplnili rôznymi odrezkami, lístím zo záhrady a kompostom zmiešaným s ornicou. Každým rokom bude treba záhony čiastočne doplniť pre rozklad nižšie uloženého materiálu – konáre, lístie. Zároveň sme k záhonom vybudovali automatické zavlažovanie zo zbernej nádoby – dažďova voda. Keďže sme chceli byť ekologicky – zavlažovanie sme riešili cez fotovoltaické dobíjanie (všetky komponenty fotovoltaiky vrátane kvalitnej batérie nás vyšli do 50,- Eur).

Na skúšku sme do dvoch záhonov zasadili paradajky rôznych odrôd. Pre porovnane sme zasadili paradajky aj  do zeminy v záhrade. Výsledok nás neprekvapil, tak trochu sme ho čakali. V záhonoch bolo cca trojnásobné množstvo úrody. Treba doplniť, že paradajky sme nehnojili.

Osobné skúsenosti z pestovanie vo vyvýšenom záhone:

-minimálna námaha (skoro bez vyplievania), automat zavlažovanie – žiadne nosenie vody

-vysoké úrody

-minimálne straty spôsobené chorobami (trošku skúsenosti a dodržiavanie zásad pre pestovanie zeleniny)

-pri zavlažovaní je potrebné zalievať takým množstvom, aby zbytočne voda nevytekala (vysoká priepustnosť  substrátu), radšej zalievať častejšie s menším objemom vody

-vysoká vzdušnosť substrátov vyhovuje koreňovému systému rastlín, rozšírené množstvo pôdnych mikroorganizmov a ich vzájomne vzťahy s pestovanými rastlinami  rozširuje ako koreňový systém, tak odolnosť voči patogénom a v neposlednom rade rádovo zvyšuje rodivosť

 

 

V skorom jarnom období ako ochranu pred mrazom sme použili jednoduchú konštrukciu s hrubšou fóliou. Vytvorili sme akísi malý skleník.

 

Pre potreby klientely realizujeme výstavbu vyvýšených záhonov zo smrekového dreva - voľne sušeného – výhodne vstupné náklady oproti priemyselne sušenému drevu. Ochranný náter je z dvojzložkovej tenkovrstvej lazúry (výhody tenkovrstvej lazúry pri dreve vystaveného vode sú opísané v mnohých príspevkoch na internete). Lazúra je natieraná dvakrát aj z vnútornej strany. Vyvýšené záhony sú  zároveň z vnútornej časti izolované nepriepustnou odvetrávanou fóliou. Je samozrejme, že časom je potrebné záhony pretrieť. Táto práca je však ľahká a natieranie tenkovrstvej lazúry štetcom je veľmi jednoduché a ľahké.

Cena záhona je 47 Eur na jeden m2, čo značí, že ak ma záhon dĺžku 1m, šírku 1m a výšku 0,5m je jeho plocha celkovo 2 m2. cena záhona komplet je 94,- Eur.